Patryk Kowal

Młody człowiek ma przeważnie dość ograniczony wybór gdy przychodzi do kupowania samochodu. Jednakże kiedy już zda się ten egzamin na prawo jazdy to po jakimś czasie staje się bardzo denerwujące ciągłe żebranie u rodziców o pożyczenie samochodu gdy chce się coś załatwić na mieście (albo poza nim) albo pojechać gdzieś z dziewczyną. A przecież po to człowiek się tyle uczył do egzaminu żeby nie trzeba było wszędzie jeździć autobusami. Nic w tym przecież dziwnego iż wszyscy młodzieńcy po otrzymaniu prawa jazdy marzą o tym by usiąść za kierownicą własnego samochodu.

niemieckie samochody używane

Oczywiście są wyjątki, młodzi ludzie z dobrych i zamożnych domów, którzy dostają auto od rodziców i niczym nie muszą się przejmować. Ale każdy przeciętniak musi sobie sam zarobić na własne auto parając się jakichś dorywczych prac albo odkładając każdą złotówkę. Trudno by było oczekiwać, że za takie pieniądze można by kupić nowe auto, zatem pozostaje szukać czegoś starszego, nawet dużo starszego, co jednak by jeździło i nie narażało młodego człowieka na drwiny kolegów. Czyli jedyną możliwością jest kupno samochodu używanego z komisu albo prywatnego ogłoszenia.

Z reguły w lepszej sytuacji są wtedy uczniowie szkół samochodowych bo oni znają się dość dobrze na samochodach i nawet potrafią sami doprowadzić takie niemłode już przecież auto do stanu używalności. Przeważnie szukają oni czegoś o niemieckich korzeniach, najlepiej jakiegoś starego BMW czy Audi żeby zrobić dobrze wrażenie na koleżankach. Inni mają trochę gorzej bo gdy już kupią takie auto używane to jeszcze muszą wydać dość dużo w stosunku do wartości samochodu na mechanika i na ubezpieczenie. A przecież ubezpieczenie auta dla młodego kierowcy to duży koszt. Częstym obejściem jest zarejestrowanie takiego samochodu na ojca, dzięki czemu da się przyoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Jednak największym kłopotem związanym ze starymi autami jest dostęp do części zamiennych. Są one przeważnie o wiele tańsze niż części zamienne do nowych aut (ale to też zależy od marki i modelu), ale nie zawsze da się je dostać w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Czasem można polować na nie na serwisach ogłoszeniowych, innym razem pytać na forach internetowych czy ktoś nie ma na sprzedaż części zamiennych, ale najpewniejszym wyjściem jest kupno nowych części w sklepach internetowych. O ile trudno może być dziś kupienie części oryginalnych do aut starszych niż 20 lat to jednak wciąż produkowane są różne zamienniki, które spiszą się wcale nie gorzej.